آگوست 3, 2019

راهنمای پشتیبان‌گیری خودکار از پایگاه داده‌های SQL Server

الف) قبل از هر کاری از فعال بودن سرویس SQL Agent اطمینان حاصل کنید. در صورتی که این سرویس Stop بود، آن را Start کنید. به دو صورت می‌توانید این کار قابل انجام است:

۱- از لیست سرویس‌های ویندوز گزینه Sql Server Agent را انتخاب نموده و به منوی تنظیمات رفته و سرویس را استارت نموده و در حالت اتوماتیک قرار دهید.

۲- از منوی استارت ویندوز Sql server Management Studio را اجرا کرده، بعد از احراز هویت روی گزینه Sql Server Agent راست کلیک کرده و گزینه استارت را بزنید.

ب) از Object Explorer قسمت Management Node را باز کنید و گزینه Maintenance Plan را انتخاب کنید.

توجه کنید که برای اینکه بتوانید یک برنامه Backup زمان‌بندی شده توسط Maintenance Plan ها داشته باشید، باید نقش SYSADMIN داشته باشید. با فرض اینکه شما دسترسی کامل را دارید، همانطور که در تصویر پایین می بینید بر روی Maintenance Plan راست کلیک کرده و گزینه Maintenance Plan Wizard را انتخاب کنید (اگر نمی توانید Maintenance را مانند آنچه در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، ببینید، بررسی کنید که Permissionهای لازم را به این Instance داشته باشید).

ج) گزینه Next را بزنید تا به قسمت بعد بروید.

د) در کادری که در پایین مشاهده می‌کنید، یک اسم برای این Maintenance plan ایجاد کنید. اسم را متناسب با فرآیندی که قرار است در اینجا انجام شود تعیین کرده و گزینه‌های Task Schedulesرا طبق شکل زیر تنظیم نمایید. سپس گزینه Next را بزنید.

ه) در این صفحه باید نوع نیاز خود از Task ایجاد شده را تعیین نمایید. همانطور که مشاهده می‌کنید انواع درخواست‌های لازم را جهت انجام امور Maintenance می‌توان انتخاب نمود. هدف ما ایجاد Task بکاپ است. پس Full Backup را انتخاب می‌کنیم.

و) گزینه Next را بزنید تا به مرحله بعد بروید. در این کادر Taskهای انتخاب شده شما نمایش داده می‌شود. در صورت وجود Taskهای دیگر، قابلیت اولویت‌بندی خواهید داشت. گزینه Next را بزنید تا به مرحله بعد بروید.

ز) در این قسمت باید تعیین کنید که می‌خواهید از کدام پایگاه داده پشتیبان گرفته شود. در صورت نیاز، گزینه All Databases را انتخاب کنید تا با خیال راحت از همه پایگاه‌ داده‌های شما پشتیبان گرفته شود.

ح) در ادامه همان صفحه، به قسمتی می‌رسید که باید مسیر ذخیره فایل‌های پشتیبان را مشخص کنید. به صورت پیش‌فرض خود SQL Server یک مسیر برای این امکان تعیین می‌کند. ولی اگر مسیر دیگری مد نظر دارید، در نوار مشخص شده وارد کرده و سپس برای تعیین زمان انجام Task به آخرین گزینه رفته و زمان‌بندی را مشخص نمایید.

ط) در اینجا مشخص کنید در چه روزی و چه ساعتی نیاز به گرفتن پشتیبان است. سعی کنید زمان‌بندی طوری باشد که در ساعات غیر اداری و پیک کاری پایگاه داده نباشد. معمولا اواخر شب بهترین موقع برای پشتیبان‌گیری است.

ی) در ادامه OK را زده و در صفحه بعد مشخص کنید که آیا نیاز دارید که گزارشی در رابطه با عملیات بالا برای شما ذخیره و ایمیل شود یا خیر.

ک) سپس Next را زده و در کادر بعدی خلاصه‌ای از گزینه‌های انتخاب شده را مشاهده کنید.

ل) در آخر گزینه Finish را بزنید تا مراحل کار به اتمام برسد.

م) شما با موفقیت مراحل ایجاد پشتیبان‌گیری خودکار را تمام کردید. برای حفاظت از پشتیبان‌های تهیه شده، پوشه مربوطه را با ابرینو همگام (سینک) کنید تا خیالتان راحت باشد که به محض ایجاد هر فایل پشتیبان خودکار جدید، یک کپی از آن در حساب کاربری ابری شما نیز ذخیره می‌شود. در این صورت اگر برای سیستم شما هم مشکلی پیش بیاید، فایل‌های پشتیبان شما از دست نخواهند رفت.

دیدگاه خود را ارسال کنید

نام خود را وارد کنید

دیدگاه خود را وارد نمایید.